Obec Libkovice pod Řípem
Libkovice pod Řípem

115 VÝROČÍ založení Hasičského sboru v naší obci A SPLNĚNÍ SNU

Dne 27. 08. 2016 se konala Hasičská slavnost v naší obci, kterou jsme si připomněli 115 výročí založení našeho sboru.

Při této vzácné příležitosti jsme získali slavnostní prapor Sboru dobrovolných hasičů Libkovice pod Řípem. Cesta k tomuto praporu byla dlouhá a trvala celých 115 let. Po revoluci v devadesátých letech, kdy se opět začínaly na veřejnosti objevovat slavnostní historické prapory, začali jsme pátrat, zda náš sbor neměl také nějaký prapor. V tu dobu se nám totiž podařilo najít a zrenovovat naši historickou stříkačku. Avšak žádný prapor nalezen nebyl. Nikdo o žádném nevěděl, ani ve starých zápisech o praporu nebyla zmínka. Chtěli jsme tedy prapor nechat zhotovit, a však v tu dobu byl takový prapor pro nás finančně nedostupný. Až v letošním roce se vyskytla naděje.

Oslovili jsme fond Ústeckého kraje a ten nám vyhověl dotací ve výši 50 000 Kč. A potom vše vzalo rychlý spád, najít firmu, která prapor zhotoví, vytvořit komisi a navrhnout motiv. Také obec přispěla na slavností prapor. Zastupitelé všemi hlasy odsouhlasili částku ve výši 32 000 Kč. Rovněž hasiči vybírali mezi sebou. Ani tato částka však nestačila na pokrytí nákladů na slavnostní předání jak se sbor zavázal, a tak byla vyhlášena veřejná sbírka. Byli jsme velice překvapeni, když se ozvali první dárci. A tak se uskutečnil náš sen.

Tento slavnostní prapor byl zhotoven firmou VELEBNÝ & FAM z Ústí nad Orlicí, která má dlouholetou tradici ve vyšívání praporů. Náš prapor spatřil světlo světa letos na konci července. Při oslavách jeho Excelence Mons. Mgr. Jan Baxant 20. sídelní biskup v Litoměřicích požehnal našemu praporu. Tento den budeme považovat za velký historický okamžik, který bude zaznamenán v kronice.

 

CHARAKTERISTIKA  A VÝZNAM SLAVNOSTNÍHO PRAPORU :

Prapor má dvě podkladní barvy.  Lícová strana má podkladní barvu červenou. Tato barva je barvou Marsu. Je barvou odvážných a statečných, symboliku ji propůjčují krev a oheň, je to barva životní síly a tedy symbolickoubarvu nejen pro hasiče. Vyjadřuje ohnivou touhu po ctnosti, síle, truimfu a vládě. Křesťanství ji spojilo s mučednictvím, dobročinností, ohněm a láskou. Středový motiv, který je vyšitý nití ve zlaté barvě na vínovém podkladu tvoří hasičský znak. Tento znak používali v době založení sboru jako svoji pečeť naši předchůdci. Dále je vidět nad samotným znakem a podním nápis sbor DOBROVOLNÝCH HASIČŮ LIBKOVICE POD ŘÍPEM a po stránkách rok založení sboru. V rohu praporu lipové ratolesti ohraničené ornamenty. Lipová ratolest symbolizuje český nárosní strom a zlatá barva mění v porozumnění v moudrost, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zastupují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid, vyrovnanost duše i těla.

Rubová strana, má podkladní barvu modrou. Tato barva je barvou Jupitera. Je klidná, vážná a chladná. Ukrývá v sobě vyrovnanost a klid vodní hladiny. Je barvou ticha a rozjímání. Vyjadřuje důvěru, věrnost, tradici, stálost přetrvávající na věky, životní moudrost a pokoru. Pro křesťany je barvou Panny Marie, jenž bývá vypodobována v modrých šatech. Na této straně bývá většinou vyobrazena část obce pohledu z vrchu, kde se nazývá k Ořechu, konkrétně ze zahrady p. Fuxy, v pozadí dominuje hora Říp. U kraje obrazce je vyobrazena postava svatého Floriána, jakožto patrona hasičů v oblečení římského vojína s krouhví a štoudví, jenž drží nad obcí ochrannou ruku. Hasiči velmi dobře vědí, že 4. květen je dnem umučení jejich patrona. Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm - hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován  obvykle v oblečení římského vojína či důstojníka. Jeho kult byl značně rozšířen i v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru.  Vrátíme-li se k obrazu praporu, tak dále se zde nachází nápis BLIŽNÍMU KU POMOCI - VLASTI KU PROSPĚCHU. Toto heslo je převzato z historických knih našich hasičů. Rovněž rohy praporu jsou doplněny lipovou ratolestí.

Celý prapor je vyroben z vysoce kvalitného sametu s vnitřní výztuhou. Okolo praporu jsou všité zlaté třásně. Žerď praporu je dvoudílná, vyrobena zbukového dřeva. Samotná špička žerdi z mosazi, uprostře je vsazen stříbrný lev. Lev představuje královskou důstojnost a moudrost, panovnickou moc, ale i krutost. Lev představuje také rytířské cnosti, nespoutanou sílu a odvahu a je přemožitel moci a temnoty. Symbolizuje pouto k vlasti. Najdete ho na našem státním znaku, ale také ve znaku mnoha měst.

Datum vložení: 27. 8. 2016 13:22
Datum poslední aktualizace: 13. 6. 2017 8:10
Autor: Správce Webu

O obci

Rychlý kontakt

Obec Libkovice pod Řípem
Libkovice pod Řípem
č.p. 181
413 01 Roudnice nad Labem

Tel.: 416 874 124
Fax.: 416 874 124

E-mail: obec@libkovicepr.cz

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1
1
2 3 4 5

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

​​Pís. zmínka 1351

​​539 obyvatel

​​SDH

​​Hora ŘÍP

​​Kostel